Novinky

Tlačová správa k svetovému dňu investičných fondov

[ 15. 04. 2014 ]

Svoje peniaze investíciami do podielových fondov v súčasnosti zhodnocujú státisíce Slovákov. Toto číslo by však mohlo byť vyššie - a práve preto aj u nás 19. apríla prvý krát oslávime Svetový deň investičných fondov. Cieľom iniciatívy Slovenskej asociácie správcovských spoločností je dostať podielové fondy a ich benefity viac do povedomia verejnosti.

Svetový deň investičných fondov nie je úplnou novinkou. V roku 2012 začalo tento deň ako prvé sláviť Nemecko, o rok neskôr sa pridalo Rakúsko a do tretieho ročníka iniciatívy sa pripájajú aj Slovensko s Českou republikou.

"Pripomienka Svetového dňa je vhodným momentom, ktorý by sme radi využili na objasnenie role podielových investičných fondov v širšom ekonomickom kontexte. Zámerom kampane je poskytnúť potenciálnym investorom lepšie informačné zázemie pre rozhodovanie o ich investíciách, ale aj motivovať ľudí, aby sa úvahy o investícií svojich prostriedkov do podielových fondov nebáli," hovorí Ing. Ivan Znášik, výkonný riaditeľ SASS.

19. apríl pritom pre Svetový deň investičných fondov nie je náhodne zvoleným dátumom. Práve 19. apríla 1743 sa totiž narodil Abraham van Ketwich, holandský obchodník považovaný za otca investičných fondov. V roku 1774 van Ketwich založil prvý investičný fond pod názvom "Eendragt maakt Magt" ("V jednote je sila") pre občanov, ktorí disponovali skromnejšími finančnými prostriedkami. Uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád, bánk a úverov plantáží v Západnej Indii.

V priebehu storočí kolektívne investovanie prešlo veľkými zmenami, najmä čo sa týka diverzity jednotlivých typov fondov, vzniku legislatívneho rámca a aj čoraz väčšej obľúbenosti tohto spôsobu zhodnocovania úspor verejnosťou. "SASS dnes zverejňuje informácie o 469 podielových fondoch s celkovým majetkom až 5,505 mld. EUR a odvetvie neustále prináša nové a nové možnosti. Napríklad fondy ELTIF (Európske fondy dlhodobých investícií) napríklad v krátkej budúcnosti umožnia investície do verejnej infraštruktúry a európska legislatívna iniciatíva Personal Pension Products v priebehu pár rokov umožní vznik jednotného európskeho trhu penzijných produktov sporenia na dôchodok" hovorí Ivan Znášik.

Svetový deň investičných fondov prinesie aj Slovákom možnosť vstúpiť do sveta investorov za zvýhodnených podmienok. Niektorí z členov SASS počas apríla a mája iniciatívu podporia marketingovými kampaňami, o ktorých sa priebežne dozviete aj na fanúšikovskom profile www.facebook.com/investujme.

Tu si môžete stiahnuť prezentáciiu a tlačové správy. 

/Prezentacia

/Tlacova_sprava

/Tlacova_sprava

/Tlacova_sprava

Naspäť
Dizajn a programovanie: Millennium 000