Novinky

Najhodnotnejšou spoločnosťou na svete je Microsoft

[ 20. 07. 2003 ]
Do aktuálneho rebríčka FT Global 500 sú zahrnuté spoločnosti, ktoré verejne obchodujú aspoň s 85 % svojich akcií. Poradie firiem určuje ich aktuálna trhová hodnota, ktorá sa vypočíta z ceny akcií zaznamenaných na burzovom trhu. Po dvoch rokoch sa na prvé miesto rebríčka FT Global 500 dostal americký softvérový gigant Microsoft, ktorý na tejto pozícii vymenil spoločnosť General Electric (GE)

Aj napriek tomu, že sa Microsoftu podarilo v tomto roku dostať v rebríčku na prvé miesto, vedenie softvérového gigantu zatiaľ nemá dôvod na oslavu. Trhová hodnota spoločnosti totiž v minulom roku klesla o 19,2 % podobne ako v prípade firmy General Electric, ktorá v rovnakom období zaznamenala pokles trhovej kapitalizácie viac než o 100 mld. USD. Na prvé miesto v rebríčku sa však Microsoftu podarilo prepracovať aj vďaka dominantnému postaveniu na softvérovom trhu a bohatým finančným rezervám. Okrem iného sa firma zavďačila investorom vyplatením dividend po prvýkrát vo svojej histórii. GE a Microsoft sa na prvých dvoch miestach v rebríčku najlepších firiem striedajú od roku 1996. Do tohto obdobia patrilo prvé miesto spoločnosti Nippon Telegraph & Telephone.

Výrazné prepady na akciových trhoch spôsobili, že trhová kapitalizácia 500 najväčších spoločností na svete sa podobne ako v minulom roku znížila. Koncom marca tohto roku bola na úrovni 12,58 bil. USD, čo v porovnaní s minuloročnou hodnotou 16,25 bil. USD predstavuje medziročný pokles trhovej kapitalizácie o 22,6 %. Tento pokles pripisujú odborníci pokračujúcemu negatívnemu vývoju v telekomunikačnom sektore a nevýraznému rastu v internetovej oblasti. Celkovo 19 telekomunikačných a technologických spoločností zaznamenalo v tomto roku zostup v rebríčku Global 500. Patria sem okrem iných aj spoločnosti WorldCom a Lucent. Veľké straty zaznamenali aj firmy pracujúce v mediálnej oblasti.

Poradie firiem vo veľkej miere ovplyvnila v tomto roku aj vojna v Iraku, ktorá spôsobila, že sa na zoznam dostali aj firmy z krajín s bohatými zásobami ropy a iných nerastných surovín - hlavne z Kanady a Ruska. Trhovú hodnotu spoločností za posledné dva roky výrazne ovplyvnila aj vlna účtovných škandálov, ktorú koncom roku 2001 odštartoval americký energetický gigant Enron. K nemu sa neskôr pripojili WorldCom, Ahold a ďalšie firmy. Holandská spoločnosť Ahold doplatila na účtovné praktiky svojich dcér v USA a v Argentíne. Ešte v minulom roku bola v rebríčku Global 500 firma na 179. mieste, avšak v tomto roku sa do zoznamu vôbec nedostala. Na zozname svetovej elity tento rok rovnako nenájdeme ani spoločnosť WorldCom alebo nemecký finančný dom HypoVereinsbank, ktorý doplatil na celkovú hospodársku recesiu v Nemecku.

Pozíciu v rebríčku sa, naopak, podarilo upevniť spoločnostiam z tradičných odvetví. Patria sem, napríklad, firmy Procter & Gamble, Bank of America, alebo farmaceutická spoločnosť Novartis. Všetkým trom sa podarilo v rebríčku najlepších dostať do prvej dvadsiatky.

V porovnaní s rokom 2002, keď zo zoznamu vypadlo 98 firiem, sa medzi 500 najlepších v tomto roku nedostalo 69. Americká dominancia na zozname Global 500 aj naďalej pretrváva. Približne polovica firiem z rebríčka Global 500 pochádza z USA, druhé najväčšie zastúpenie majú japonské spoločnosti, avšak z hľadiska trhovej kapitalizácie je na druhom mieste v počte firiem Veľká Británia.

Poradie spoločností v rebríčku podľa trhovej kapitalizácie (stav k 28. marcu tohto roku)

Microsoft – 264 mld. USD, General Electric – 259,7 mld. USD, Exxon Mobil – 241 mld. USD, Wal-Mart Stores – 234,4 mld. USD, Pfizer – 196 mld. USD, Citigroup – 183,9 mld. USD, Johnson & Johnson – 170,4 mld. USD, Royal Dutch/Shell – 149 mld. USD, British Petroleum – 144,4 mld. USD, IBM – 139,3 mld. USD

článok prevzatý z denníka Hospodárske noviny
Naspäť

Dizajn a programovanie: Millennium 000