Jednou z najmarkantnejších výhod otvorených podielových fondov je možnosť kedykoľvek požiadať o spätné vyplatenie aktuálnej hodnoty podielových listov a povinnosť správcovskej spoločnosti takúto žiadosť vysporiadať do 14 dní. Treba si však uvedomiť, že takáto možnosť môže byť za určitých okolností obmedzená.

Spätné vyplácanie podielových listov otvorených podielových fondov je upravené nasledovným znením zákona č. 385/1999 o kolektívnom investovaní:

§ 30 - Vyplatenie podielového listu

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, podielnik má právo predložiť svoj podielový list na vyplatenie správcovskej spoločnosti, ktorá spravuje otvorený podielový fond (ďalej len "vrátenie podielového listu"), len ak čistá hodnota majetku v podielovom fonde dosiahne 50 000 000 Sk.

(2) Správcovská spoločnosť je povinná bez zbytočného odkladu, najneskôr však do 14 dní odo dňa vrátenia podielového listu, vyplatiť podielnikovi aktuálnu cenu v deň vrátenia podielového listu s použitím prostriedkov z majetku v otvorenom podielovom fonde.

Treba ešte dodať, že otvorený podielový fond (OPF) musí dosiahnuť minimálnu výšku majetku 50 mil. Sk v priebehu 6 mesiacov odo dňa začiatku vydávania podielových listov, zjednodušene povedané, do pol roka od „vzniku“ fondu. Pred dosiahnutím tejto minimálnej výšky majetku je OPF v akejsi „ochrannej lehote“, kedy sa ne neho nevzťahuje povinnosť spätne odkupovať podielové listy a ani existujúce limity pre rozloženie investícií. Akonáhle dosiahne hodnota majetku vo fonde 50 miliónov Sk, musí začať so spätným odkupovaním podielových listov v zmysle § 30 ods. 2 zákona, t.j. musí tak urobiť na požiadanie podielnika s lehotou na vyplatenie aktuálnej hodnoty podielových listov do 14 dní. Ak by hodnota majetku v OPF nedosiahla ani po 6 mesiacoch od jeho „vzniku“ požadovaných 50 mil. Sk, povolenie dozorného orgánu ÚFT na vytvorenie takéhoto fondu zaniká a správcovská spoločnosť je povinná podielnikom aj bez požiadania vyplatiť hodnotu ich podielu na majetku. Takéto obmedzenie spätného odkupovania podielov OPF v prípade novovzniknutých fondov je spravidla vyvážené znížením alebo úplným odpustením poplatkov spojených s nákupom podielových listov. V prípade väčšiny správcovských spoločností však k naplneniu požadovaného limitu 50 mil. Sk pri nových OPF, a teda aj k povinnosti spätne odkupovať podielové listy, dochádza takmer ihneď po „vzniku“ fondu a to vložením dočasného vkladu (tzv. seed kapitál) priamo zakladateľom fondu. Skutočnosť, že otvorený podielový fond je „nový“ a ešte nenaplnil stanovenú výšku majetku 50 mil. Sk, t.j. 14 dňová lehota na vyplatenie spätných podielov ešte nie je aplikovateľná, má výrazný vplyv na rozhodovanie sa o investovaní či neinvestovaní do takéhoto fondu.

Odporúčanie na záver:

Ak si chcete byť istý, že otvorený podielový fond, ktorý ste si vybrali, bude plniť všetky bežné povinnosti, t.j. najmä bude spätne odkupovať podielové listy na požiadanie v lehote do 14 dní, uistite sa, že výška jeho čistej hodnoty aktív – hodnota NAV fondu – je minimálne na úrovni 50 mil. Sk. Tento údaj je dostupný na našich stránkach v sekcii „Týždenné údaje o otvorených podielových fondoch“, tabuľka „Základné údaje“ a stĺpec „NAV fondu“. Taktiež tento údaj nájdete v stredajšom vydaní Hospodárskych novín a Hospodárskeho denníku, ktoré pravidelne uverejňujú údaje o otvorených podielových fondoch, alebo si ho vyžiadajte priamo od príslušnej správcovskej spoločnosti či predajného miesta fondu.