Zákon č.566/2001 o cenných papieroch a investičných službách (ZOCP) definuje v § 61 inštitút sprostredkovateľa investičných služieb (SIS) ako fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá:

  1. nie je oprávnená poskytovať inú investičnú službu ako prijímanie a postupovanie pokynov klienta týkajúcich sa zastupiteľných cenných papierov,
  2. nie je oprávnená prijímať peňažné prostriedky alebo investičné nástroje klientov a nemôže sa tak za žiadnych okolností dostať voči svojim klientom do postavenia osoby dlhujúcej peňažné prostriedky alebo cenné papiere
  3. v rámci poskytovania služby podľa písmena a) postupuje pokyny len banke alebo pobočke zahraničnej banky, obchodníkovi s cennými papiermi alebo pobočke zahraničného obchodníka s cennými papiermi, správcovskej spoločnosti alebo zahraničnej správcovskej spoločnosti.

Účelom tejto právnej úpravy je umožniť sprostredkovateľom predaja cenných papierov (najmä podielových listov) výkon činnosti v nevyhnutne potrebnom rozsahu, avšak bez nutnosti žiadať o licenciu obchodníka s cennými papiermi. Určité minimálne požiadavky je však nevyhnutné splniť aj pri žiadosti o licenciu SIS. Zákon medzi takéto požiadavky zahŕňa skutočnosť, že osoba, ktorá žiada o povolenie:

  1. je dôveryhodnou osobou,
  2. dosiahla vek 18 rokov,
  3. je plne spôsobilá na právne úkony.
  4. má ukončené stredoškolské vzdelanie a najmenej trojročnú prax v oblasti finančného trhu alebo zložila odbornú skúšku, ktorej obsahom je najmä preverenie znalostí právnych predpisov v oblasti kapitálového trhu.

Z uvedeného vyplýva, že ak žiadateľ nemá stredoškolské vzdelanie s trojročnou praxou v oblasti finančného trhu, je potrebné zloženie odbornej skúšky dokladovať. Ak je žiadateľom o povolenie právnická osoba, musí povolenú činnosť vykonávať prostredníctvom osôb, ktoré sú dôveryhodné, dosiahli vek 18 rokov a sú plne spôsobilé na právne úkony – splnenie iných personálnych požiadaviek zákon neukladá, t.j. zamestnanci ani spolupracovníci právnickej osoby žiadajúcej o povolenie na činnosť nemajú za povinnosť zložiť odbornú skúšku.

Ak fyzická osoba nebude vlastniť povolenie SIS, môže vykonávať sprostredkovateľskú činnosť v oblasti kapitálového trhu len na základe zmluvného vzťahu (zmluva o sprostredkovaní a pod.) s licencovaným SIS - v takomto prípade taktiež nie je potrebné zloženie odbornej skúšky, pokiaľ to licencovaný SIS nevyžaduje nad rámec zákona vo svojich interných pravidlách na spoluprácu.

Na záver teda zhrnutie: Úspešné zloženie skúšky sa zatiaľ vyžaduje iba od fyzických osôb, ktoré žiadajú o licenciu SIS (t.j. ak bude fyzická osoba vykonávať sprostredkovateľskú činnosť v oblasti kapitálového trhu na základe zmluvného vzťahu so správcovskou spoločnosťou, zahraničnou správcovskou spoločnosťou, bankou, pobočkou zahraničnej banky, obchodníkom s cennými papiermi alebo zahraničným obchodníkom s cennými papiermi) a nespĺňajú pritom kritérium stredoškolského vzdelania s trojročnou praxou v oblasti finančného trhu. Dobrovoľné zloženie skúšky a certifikát o jej úspešnom absolvovaní však možno ako investíciu do vzdelania jednoznačne odporučiť.

Treba ešte upozorniť na to, že v súčasnosti sa pripravujú niektoré zmeny v predmetných ustanoveniach zákona a aktuálny právny stav zrejme nie je konečný. O prípadných zmenách Vás samozrejme budeme v budúcnosti na tomto mieste informovať.